LGS SINAVI NEDİR ?

KENAN YILMAZ
Temmuz 6, 2024

LGS SINAVI NEDİR ?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS), Türkiye‘de Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı ile uygulanmaya başlanan ve her yıl yapılan liseye geçiş sınavı sistemidir. 8. sınıf öğrencilerin girdiği bu sınav ücretsizdir.

LGS, TEOG sınavının yerine geçmiştir. Liseye Geçiş Sistemi, PISA ve TIMSS soruları esas alınarak beceri temelli mantık muhakeme yeteneğini ölçen bir sınavdır. Öğrenciler sınavdan aldıkları puan ile; Fen LisesiAnadolu LisesiSosyal Bilimler LisesiAnadolu İmam Hatip Lisesi ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi türündeki liselere yerleştirme hakkı elde ederler. Sınavda belirli başarı eşiğine ulaşamayan öğrenciler adrese dayalı okul tercihinde bulunabilir ve merkezi sınavla öğrenci almayan okullarda okumayı tercih edebilir. Öğrencilerin sınava girmesi zorunlu değildir.

Bu sisteme göre altı temel ders için –Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ve Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi- 8. sınıfın sonunda tek günde iki oturum hâlinde bir sınav yapılır.

  • LGS, 8. sınıf öğretim programları esas alınarak hazırlanmaktadır.

  • Sabah oturumunda uygulanan sözel bölümde 50, öğlen uygulanan sayısal bölümde 40 olmak üzere sınavda toplam 90 soru bulunmaktadır.

  • LGS’nin ilk oturumu Türkiye saatiyle saat 09.30’da, ikinci oturumu ise saat 11.30’da başlamaktadır.

  • Sözel derslerde soru başına 1.5 dakika, sayısal derslerde ise soru başına 2 dakika zaman verilmiştir.

  • Sözel bölüm 50 soru olup 75 dakika, Sayısal bölüm 40 soru olup 80 dakika sürmektedir.

  • Sınavda 3 yanlış 1 doğruyu götürür ve mazeret sınavı bulunmamaktadır.

Sözel bölümde Türkçe (20), Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi (10), T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük (10) ve Yabancı Dil (10), sayısal bölümde ise Matematik (20) ve Fen Bilimleri (20)  alt testleri yer almaktadır.

MEB’in yayınlamış olduğu kılavuzda yer alan katsayılar; LGS Türkçe 4 puan, Fen Bilimleri 4 puan, Matematik 4 puan, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1 Puan, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1 Puan ve Yabancı Dil 1 Puan şeklinde belirlenmiştir.

2025 LGS SINAVINA
01 Haziran 2025
NE ARIYORSUNUZ ?

Üye OlŞifremi Unuttum